ŞİRKET SATIŞLARINDA ARACI FİNANSAL KURUMLARIN SORUMLULUĞU NE OLMALI?

Royal Bank of Canada, Rural/Metro Corp’un 2011’de satışı sırasında görev alarak görüş vermiş ancak verdiği görüşün yanlış ve yanıltıcı olduğu gerekçesiyle SEC* tarafından 2.5 milyon USD para cezasına çaptırılmıştır.

Royal Bank of Canada bünyesinde yer alan RBC Capital LCC, 2011 yılında Rural/Metro Corp’un Yönetim Kuruluna firmanın özel bir fona (Warburg) satışı konusunda görüş vermiş ve bu görüş satış konusunda onay almak üzere ortaklara sunulan dokümanlar arasında da yer almıştır. SEC tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre RBC’nın sunumu önemli ölçüde hatalı ve (kasıtlı olarak) yönlendirici bulunmuştur. RBC firmanın değerini düşük göstererek Warburg’a satışı yönünde görüş vermiş ve aynı zamanda da satışın finansmanı için (gizlice) faaliyet göstermiştir.

Ambulans ve yangın söndürme sektöründe çalışmakta olan Rural/Metro Corp 2011 yılında $438 million USD karşılığında Warburg’a satılmış ve Royal Capital LCC bu satışdaki görevi karşılığında 500 bin USD komisyon almıştır.

SEC kararı konusunda Banka, işlemdeki hatasını kabul etmek ya da ret etmek yönünde bir açıklamada bulunmamış ve yapılan açıklamada sadece bu konuyu çözmüş olmaktan duydukları memnuniyeti ifade etmişlerdir.

Warburg Rural/Metro Corp’u satın aldıktan 2 yıl sonra iflasını açıklamış ve firmanın borçları silinerek faaliyetlerinin devamı konusunda talepte bulunmuşlardır. Firmayı geçen yıl satın alan Envision Healthcare Holdings Inc ise konu hakkında yorum yapmayacağını belirtmiştir.

SEC cezası bankanın bu konuda aldığı ilk ceza değildir. Bankaya 2014 yılında Delaware Mahkemesi tarafından Rural/Metro Corp.’un ortaklarını yanıltığı gerekçesiyle 75.7 milyon USD para cezası verilmiştir. Mahkeme olayı “yöneticilerin dolandırılması” olarak yorumlamıştır.

(*) ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu

http://www.reuters.com/article/us-sec-rbc-fine-idUSKCN11627M

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Giriş
Giriş Yap
Yeni şifre gönder