DİZEL ARABALARIN SÜRPRİZLERİ BİTMİYOR!

Önce biraz teknik bilgi. Dizel motorlarda yanma sonucunda içerisinde azotoksitin de (NOx)  bulunduğu egzoz emisyonları oluşur. NOx kirliliği ciddi bir halk sağlığı riski olarak kabul edilmekte ve sadece İngiltere'de bir yılda 23.500 insanın erken ölümüne yol açtığı ifade edilmektedir. Bu sebeple günümüzde giderek daha fazla ölçüde otomotiv endüstrisi kaynaklı atıklara karşı önlemler alınmakta ve belirlenmiş olan emisyon sınırları sıkılaştırılmaktadır. Dizel motorların benzin motorlarına göre NOx oluşturma potansiyeli yaklaşık 7 kat daha fazladır.

Volkswagen’ın gizli bir yazılımla emisyon sonuçlarını değiştirerek yasal sınırlardan düşük gösterdiğinin ortaya çıkmasından bu yana neredeyse 1 yıl geçti ve firma sonuçlarının aslında sektördeki diğer oyuncularla karşılaştırıldığında o kadar da kötü olmadığı ortaya çıktı. Yeni bir araştırmanın ortaya çıkardığı sonuçlara göre Fiat, Vauxhall ve Suzuki gibi büyük firmalar da dahil olmak üzere büyük dizel araba üreticileri havayı Volkswagen’dan çok daha fazla kirletiyorlar.

Ulaştırma ve Çevre Çalışma Grubunca gerçekleştirilen kapsamlı bir çalışma hiç bir araba markasının gerçek yol koşullarında kirlettiği havanın “EUR6” limitlerine uymadığını ve Volkswagen’ın da bu tabloda en kötüsü olmadığını gösterdi. Ulaştırma ve Çevre Çalışma Grubu tarafından yapılan testlerde 230 dizel otomobil gerçek yol koşullarında yarattıkları emisyonlar dikkate alınarak test edildiğinde;

 

  • Fiat ve (Fiat motorları kullanan) Suzukiler çevreyi en çok kirleten araçlar listesinde en üst sırada yer alıyorlar. NOx limitini 15 kat aşan bu araçlar ne ilginçtir ki EUR 6 gereksinimlerini karşılamak amacıyla dizayn edilmişler.
  • Renault-Nissan yasal limiti 14 kat aşarak ikinci sıraya yerleşiyor.
  • General Motors markaları olan Opel-Vauxhall yasal limitleri 10 kez aşarak en kötü performans gösteren arabalar sıralamasında 3. sırayı alıyorlar.

 

Aslında tüm bu arabalar mevcut düzenlemelerle uyumlular ve üreticiler de üzerine basarak bunu ifade ediyorlar. Ancak bu sadece laboratuvar ortamında böyle. Arabalar gerçek yol koşullarında farklı emisyon ölçüm sonuçları gösteriyorlar.

Eylül 2015’den bu yana dizel arabalar EUR6 adlı yeni bir Avrupa egzoz emisyon standardına uymak zorunda. Bu düzenlemeye göre NOx kilometre başına 0.08 ile sınırlı. Bu sınır EUR5 adı verilen bir önceki düzenlemede kilometre başına belirlenen 0.18’den çok daha düşük bir limit. Tüm bunların yanı sıra, AB emisyon düzenlemelerine yapılan bir ekleme ile Eylül 2017’den itibaren gerçek yol koşullarında laboratuvar ortamında ürettiğinden iki katı fazla NOx üreten arabaların satıştan kaldırılmasını düzenlenmiş durumda.

Aşağıdaki tabloda, Ulaştırma ve Çevre Çalışma Grubunca yapılan analiz sonuçlarına göre EUR 6 standartlarıyla en kötü performansı gösteren araba markalarının listesi yer almaktadır. Tabloda aşım kez olarak ifade edilmiştir.


Kaynak:

Many car brands emit more pollution than Volkswagen, report finds https://www.theguardian.com/technology/2016/sep/19/many-car-brands-emit-more-pollution-than-volkswagen-report-finds
DİZEL MOTORLARINDA EMİSYON (azot oksit) (NOx) KONTROL YÖNTEMLERİ http://www.bgbakimservisim.com/panel/upload/11122014155521.pdf

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Giriş
Giriş Yap
Yeni şifre gönder