RODRİGO RATO

2004-2007 yılları arasında IMF başkanı olarak görev yapmış bulunan Rodrigo Rato genel müdürlük yaptığı bankalarda kredi kartı kullanarak yolsuzluk yaptığı iddiasıyla yargılanmaya başladı. Rato aynı zamanda 1996-2004 yılları arasında İspanya’da başbakan yardımcısı ve ekonomi bakanı olarak görev yapmıştı.

Rodrigo Rato ve 65 diğer yönetici ve yönetim kurulu üyesinin yargılanmasına bugün Madrid’de başlanıyor. Sanıklar çalıştıkları bankalardan (Bankia ve Caja Madrid) aldıkları “gayri resmî” kredi kartlarını görevleriyle ilgisi olmayan şahsi harcamalarında kullanmakla suçlanıyorlar. Bahsi geçen harcamaların 2003-2012 arasında yapıldığı, toplamının 12 milyon EUR olduğu ve vergi makamlarına beyan edilmediği belirtiliyor.

Rato, iki bankada (Caja Madrid ve Bankia) yaptığı genel müdürlüğü süresince  “gayri resmi” kredi kartıyla görevi ile ilgisi olmayan toplamda 99.000 EUR’luk lüks harcama yapmakla suçlanıyor (ayakkabı, alkollü içki, eğlence amaçlı harcamalar vs). Savcı 4,5 yıl hapis cezası ve 2,6 milyon EUR para cezası talep ediyor. Suçlamalar karşısında Rato, yanlış bir şey yapmadığını, kredi kartını yöneticilerle yapılan ücret paketinin bir parçası olarak ihtiyari harcamalar için kullandığını söylüyor.

Caja Madrid’in bir önceki başkanı olan Blesa ise 2003 ile 2010 arasında bu şekilde 436.000 EUR harcamakla suçlanıyor. Bu rakamın 100.000 Euro’sunun restoranlarda harcandığı belirtiliyor.

Rodrigo Rato hakkında özet bilgi

Rodrigo Rato tekstil işiyle uğraşan zengin bir ailenin çocuğu. Babası Ramon Rato’nun kurduğu radyo istasyonu döneminin en popüler istasyonu ve Franco diktatöryasını destekliyor. Franco’nun ölümünü takiben ise Kral Juan Carlos’un ve monarşinin destekçisi. 1967’de İsviçre’de para bulundurmaktan 3 yıl hapis cezası ve para cezası alıyor.

Rodrigo Rato’nun iyi bir eğitimi var. Üniversite’de hukuk okumuş, devamen işletme mastırı ve ekonomi doktorası yapmış. İş hayatına aile işleriyle ilgilenerek başlayan Rato, bu yıllarda mineral su firması, inşaat şirketleri ve radyoculukla ilgilenmiş. 1977’de ise yeni kurulan ve Franco’nun eski bakanlarının da yer aldığı Muhafazakar Parti’ye girmiş ve partide çeşitli görevler almış. Aznar’ı destekleyen Rato 1996’da Partinin seçimleri kazanması ile Aznar kabinesinde başbakan yardımcısı ve ekonomi bakanı olarak görev almış. 2004 yılında Muhafazakar Halkcı Partinin seçimleri kaybı ile Aznar ve ekibi görevden ayrılmış.

2004 yılında IMF Başkanı olan Rato 2007 yılında kişisel sebeplerle başkanlıktan istifa etmişti. Rato’nun 2010 yılında başladığı bankacılık kariyeri ise 2012’de Bankia’dan istifa etmesi ile son buldu.

Caja Madrid ve Bankia hakkında özet bilgi

Caja Madrid İspanya’nın en eski mevduat bankası. 1702’de kurulmuş. Banka Temmuz 2010’da 6 diğer mevduat bankası ile birleşerek Bankia’yı oluşturmuş.

Bankia, sermaye büyüklüğü açısından İspanya’nın en büyük 4. bankası ve ağırlıklı olarak perakende bankacılık yapıyor.  Bankanın 2015’deki sermayesi 14.41 milyar USD.

Rato 2010 yılında genel müdürü olduğu Bankia’daki görevinden Mayıs 2012’de, bankanın ödeme gücü hakkında olumsuz söylentilerin arttığı bir dönemde istifa etmişti. Bankia 2011 yılı için 309 milyon EUR kar açıklarken, Rato’nun ayrılmasını müteakip bu rakam 3 milyar EUR zarar olarak düzeltildi.  

Temmuz 2012’de Rato ve Bankia’nın 30 eski yönetim kurulu üyesi hakkında muhasebe hataları sebebiyle dava açıldı. Bloomberg Businessweek, Rato’yu 2012’nin en kötü genel müdürü olarak seçti.

Rato’nun genel müdürlüğü döneminde bankanın halka açılması sırasında müşterilerin yanlış bilgilendirilmesi ülkenin karşılaştığı en büyük skandal olarak nitelendirilmekte. Rato ve ilgili diğer yöneticiler Bankia’nın halka arzında küçük yatırımcıları yanlış bilgilendirmek ve yönlendirmekle suçlandıkları bu davada bugüne kadar tazminat olarak ödenen tutar 1,2 milyar EUR’yu bulmuş durumda.

Bankia halka arzdan yaklaşık 1 yıl sonra 2012 yılında dev kamu fonları harcanarak hükümet tarafından kurtarıldı.
 
 
 
 
 
 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Giriş
Giriş Yap
Yeni şifre gönder