BASEL III’ÜN NİHAYETLENDİRİLMESİ

Basel Komitesi genel sekreteri William Coen 12 Ekim 2016’da Avrupa Parlamentosunda  “Finalising Basel III” başlıklı bir konuşma yaptı. Coen’in konuşmasında;

· Basel Komitesi ve çalışmalarında izlediği yol hakkında bilgi,

· Küresel finansal krizin sistemde ve küresel düzenleyici çerçevede ortaya çıkardığı zayıflıklar,

·  Basel Komitesi'nin kriz sonrası yaptığı reformlar

hakkında başlıklar halinde bilgiler yer alıyor.

İleriye ışık tutması açısından konuşmanın “Komite’nin gündeminde yer alanlar” bölümüne bakacak olursak;

· Komite bankaların sermaye oranlarının karşılaştırılabilirliğini kolaylaştırmak üzere standart yaklaşımların risk duyarlılığı ve gücünün artırılması üzerinde çalışıyor.

· Komite, özellikle yasal sermaye hesaplanmasında model kullanımının uygun olmadığı alanlarda, sermaye çerçevesinde içsel olarak geliştirilmiş olan modellerin rolüne ilave kısıtlamalar getirmeyi düşünüyor.

· Komite kaldıraç oranının ve standart yaklaşım bazlı potansiyel bir sermaye tabanının tasarım ve kalibrasyonunu tamamlamak üzere. Bu önlemler ile risk ağırlıklı sermaye çerçevesinin tamamlanarak düzenleyici çerçevenin arbitraj ve zamanla oluşabilecek erozyona karşı daha güçlü olmasına yardımcı olunması hedefleniyor.

Reformların tamamlanması için hedef tarih yılsonu. Coen’in konuşması izleyen link’de bulunabilir. (Konuşmanın Türkçe metni OpRisk Dergisi üyeleri ile paylaşılmıştır.)

 

http://www.bis.org/speeches/sp161012.htm

 

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Giriş
Giriş Yap
Yeni şifre gönder