Wells Fargo tahsil ettiği değerleme masrafları sebebiyle 50 milyon USD ödeyecek

Wells Fargo 50 milyon USD ödeyerek hakkında açılmış olan davanın anlaşmayla sonuçlanmasına karar verdi. Dava bankanın konut kredisi müşterileri tarafından açılmıştı ve davacılar temerrüde düşmelerini takiben Wells Fargo tarafından yaptırılan değerleme çalışması için fazla masraf ödediklerini iddia ediyorlardı.

Önerilen anlaşmaya göre, Wells Fargo ülke çapında 250.000’den fazla müşteriye otomatik olarak masraf iadesi yapacak. İadeye konu olan müşteriler 2005 ile 2010 arasında bankadan ev kredisi almış olan müşteriler. İade tutarlarının 120 USD olması ve işlemlerin 2017’de yapılması bekleniyor.

Şikayete konu banka süreci kısaca; bir kredi müşterisi ödemelerini aksattığında ipotek sözleşmesi bankaya evin cari değerinin belirlenmesi için değerleme yapılmasını isteme hakkı veriyor ve bu çalışmanın masrafları müşteriden talep edilebilmekte. Ancak iddialara göre Wells Fargo bu çalışmayı iştiraklerinden birine yaptırırken ödeme gücü azalmış olan bu müşterilerden hala piyasa fiyatı üzerinden masraf tahsilatı yapmış.

Şikayetler bankaya 50 USD veya daha aza mal olan bir hizmetin 95 ile 120 USD arasında fiyatlandığını ve bunların da hesap ekstrelerinde diğer masraflar, ya da diğer ücretler gibi belirsiz ifadelerle tanımlandığını belirtmekte.

Şikayetçiler durumu “ödemelerinde gecikme olan müşteriler, doğal olarak piyasa fiyatlarıyla hizmet almayı karşılamakta güçlük çekecek insanlar olmasına rağmen bu şekilde fiyatlamaya maruz bırakılmışlardır” diye ifade ediyorlar.

Bunun karşılığında Wells Fargo ise ithamların yerinde olmadığını ancak dava sürecini uzatmamak için anlaşma yoluna gittiğini açıkladı.

50 milyon USD’lik bir ödemenin, geçen çeyrek karı 5,6 milyar USD olan bir banka için önemli olmadığı ifade edilebilirse de daha geçenlerde yaşanan sahte hesap skandalı ile gündeme gelen Wells Fargo’nun 2017’de müşteri portföyünde ve dolayısıyla kar’ında ciddi bir düşüş bekleniyor. (CG42 danışmanlık şirketi tarafından yapılan bir araştırma, olayı takiben banka müşterilerinin %14’ünün başka bir bankaya geçme kararı aldığını gösteriyor. Ve firmanın tahminlerine göre, 2017’de Wells Fargo mevduatının 99 milyar USD’sini, gelirinin ise 4 milyar USD’sini kaybedebilir.)

Yaşanan sahte hesap skandalının bir diğer boyutu da bankanın bağımsız denetçisi olan KPMG’nin denetim çalışmalarının kalitesini de tartışmaya açmış olması. 27 Ekim’de dört US senatörü tarafından KPMG Yönetim Kurulu Başkanı Lynne Doughtie’ye yazılan bir mektupla olayda bankanın bağımsız denetçisi olan KPMG’nin sorumluluğu sorgulanmakta.

Yüksek masraf tahsilatı sebebiyle Wells Fargo’nun ödeyeceği 50 milyon USD’lik kayıp OpRiskDergisi veri tabanına izleyen Basel sınıflandırmaları kullanılarak kaydedilmiştir;
 
İş Kolu: Bireysel Bankacılık / Bireysel Bankacılık
Olay türü: Müşteriler, ürünler, iş uygulamaları / Uygunluk açıklama itimat
Sebep: İnsan
Zarar Türü: İade ve kaybı tazminler
 
http://www.nytimes.com/2016/11/02/business/dealbook/wells-fargo-50-million-settle-home-appraisal-overcharges.html?emc=edit_tnt_20161102&nlid=76593209&tntemail0=y&_r=0
 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Giriş
Giriş Yap
Yeni şifre gönder