AGRİCULTURAL BANK OF CHİNA KARA PARA AKLAMA DÜZENLEMELERİNE AYKIRILIKTAN $215 MİLYON CEZA ÖDEYECEK

New York eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafından yapılan açıklama ile Agricultural Bank of China Ltd’e kara para aklama düzenlemelerine aykırı uygulamaları sebebiyle 215 milyon USD idari para cezası verildiği açıklandı. Açıklamada Bankanın New York Şubesince şüpheli işlemlerin bilinçli olarak maskelenerek incelenmesinin engellendiği de ifade ediliyor. Bu işlemlerin bir kısmının tarafları ABD tarafından yaptırım uygulanmakta olan taraflardan oluşuyor.

Finansal Hizmetler Departmanı açıklamasında ayrıca, yöneticilere şüpheli işlemlerde endişe uyandırıcı bir durum olduğunu söyleyen uyum görevlisinin susturulduğuna da yer veriliyor. Uyum görevlisinin işlemler sebebiyle endişelerini ifade etmesi üzerine yöneticiler uyum görevlisini konu hakkında yasal otorite ile iletişim kurmaması yönünde yönlendirmişler. Şüpheli işlemler arasında Yemen’den Çin firmalarına yapılan ödemeler ve Çin ve Rus şirketleri arasında olağandan çok daha büyük tutarlı işlemler olduğu da açıklamada yer alan bilgiler arasında.

Bankaca yapılan işlemlerin birinde uyuşturucu kaçakçılığı ve yasa dışı nakit işlem bağlantıları ile bilinen (Afgan bir bankanın müşterisi olan) bir müşteri için USD işlem yapan bir Türk bankasından da bahsedilmekte.

Banka 2014 yılında şüpheli işlemleri monitör etmeye dair uygulamalarının yetersiz olduğuna ve bunları düzeltmeden USD işlemleri (USD clearing) artırmaması gerektiğine dair Finansal Hizmetler Departmanı tarafından yapılan uyarıları dikkate almadan bu işlemleri yapmaya devam etmiş. Yapılan açıklamada bankanın USD işlemlerinin 2014 ve 2015’de hızla arttığı ifade ediliyor.

Banka yapılan şüpheli işlemleri gizlemek için işlemlerde kullanılan -ve aynı zamanda Uyum Görevlisinin işlemleri monitor etmek için kullandığı- haberleşme sisteminde kodlanmış mesajlar kullanmış.

Uyum Görevlisi Haziran 2015’de bankadan ayrılmış. Bundan 1 ay sonra New York Bankası denetimcileri bankada yaklaşık 700 adet şüpheli işlem içeren ve incelenmemiş işlem bulunduğunu tespit etmişler.

Bankaya verilen para cezasının yanı sıra, bankanın bahsi geçen “önemli uygulama eksikliklerini” gidermek için bağımsız bir gözetim uygulayacağı açıklandı.

Agricultural Bank of China 2,8 trilyon USD aktifi olan Çin’de kurulmuş bir devlet bankası. Bankanın New York Şubesinin ise 9,5 milyar USD büyüklüğü var.

Olayın OpRisk veri tabanına kaydı izleyen Basel sınıflandırmaları kullanılarak yapılmıştır.

İş Kolu: Ticari Bankacılık / Ticari Bankacılık

Olay türü: Müşteriler, ürünler, iş uygulamaları / Uygun olmayan iş ve piyasa uygulamalar
Sebep: İnsan
Zarar Türü: Denetim/Düzenleyici otorite tarafından verilen cezalar

 

http://www.reuters.com/article/us-agricultural-bk-new-york-fine-idUSKBN12Z2D9

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Giriş
Giriş Yap
Yeni şifre gönder