FCA, SONALI BANK (UK) LIMITED VE BANKANIN ESKİ ÇALIŞANINA KARA PARA AKLAMA UYGULAMALARINDAKİ AKSAKLIKLAR SEBEBİYLE PARA CEZASI VERDİ

12.10.2016

Financial Conduct Authority (FCA), Sonali Bank (UK) Limited (SBUK)’e £ 3.250.600 tutarında para cezası ve 168 gün boyunca yeni müşterilerden mevduat toplamama cezası verdi. Ayrıca, bankanın eski uyum görevlisi olan Steven Smith’e £ 17.900 para cezası verilmesi ve bundan böyle denetime tabi kurumlarda uyum görevlisi olarak çalışmaması kararı almıştır. 

Daha önce AML kontrollerindeki ciddi zayıflıklar konusunda açıkça uyarılmış olan SBUK buna rağmen 20 Ağustos 2010 ile 21 Temmuz 2014 tarihleri arasında sağlıklı çalışan bir AML sistemi kurmak konusunda başarısız oldu. İngiltere Denetim Kurumu olan FCA, SBUK’da üst düzey yönetim ekibi, kara para aklama raporlama işlevi, şubelerinin gözetimi ve AML politikaları ve prosedürleri dahil olmak üzere AML kontrol ve yönetişim yapısının hemen hemen her düzeyinde ciddi ve sistemik zayıflıklar bulunduğunu tespit etti. 

Bu tespit, SBUK’un müşterini tanıma işlemleri, siyasi nüfuz sahibi kişilerin tespit ve gözetimi, işlem ve müşteri izleme ve şüpheli faaliyet raporları oluşturma konusundaki operasyonel yükümlülüklerine uymadığı anlamına gelmektedir.

Smith, SBUK'un Şubat 2011'den itibaren uyum görevlisi olup, bankanın AML sistemlerinin ve kontrollerinin günlük işlemlerini denetlemek ve etkinliğini sağlamaktan sorumlu idi. Bankanın iç denetçilerinin muhtelif uyarılarına rağmen Steven Smith;

 

  • uygun AML izleme fonksiyonları oluşturmakta başarısız oldu;
  • operasyonel kontrollerdeki önemli zayıflıkları ve personelin bilgi eksikliği tespit etmekte başarısız oldu;
  • kontrollerin iyi çalışmadığı zamanlarda dahi SBUK yönetim kurulu ve üst düzey yöneticilerine iyi olduğu yönünde bilgi verdi;
  • Banka iç denetçilerinin bulgularını ve dahili testlerin sonuçlarını raporlamakta  başarısız oldu;
  • uyum fonksiyonu için daha fazla kaynak ihtiyacı olduğunu üst düzey yöneticilere iletmekte ve zamanında daha fazla personel almak için yeterli adımları atmakta başarısız oldu.

 

Bu cezayı verirken FCA, Bay Smith'in yeterli üst yönetim desteğine sahip olmadığı ve fazla mesai yaptığı gerçeğini de göz önüne almıştır. FCA, aynı zamanda, böyle bir durumda Steven Smith’in uyum görevlisine açık olan kanalları kullanmamasını ciddi bir başarısızlık olarak kabul etmektedir. Bu durum, kaygıların üst yönetime, ilgili yönetim kurulu komitelerine veya iç denetçilere uygun şekilde bildirilmesini, yıllık uyum raporlarında yer verilmesini veya FCA'ya bildirmeyi içerir.

FCA, Bay Smith'in sorumlu bulunduğu firmanın işlerini yönetmek için gerekli beceri, özen ve gayret göstermediğini düşünmektedir. Hem banka hem çalışan erken bir aşamada anlaşmayı kabul ettikleri için cezalarında %30 indirim yapılmıştır.

https://www.fca.org.uk/news/press-releases/fca-imposes-penalties-sonali-bank-uk-limited-money-laundering
 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Giriş
Giriş Yap
Yeni şifre gönder