OpRisk VERİ TABANINDA YER ALAN YENİ OLAY KAYITLARI 6.2.2017

6 Şubat 2017 tarihi itibariyle OpRisk veri tabanına eklenen yeni olay kayıtları aşağıda bulunabilir.

(1)    Türkiye İş Kurumu tarafından “çalışanların 28 ekim öğleden sonra ve dini bayramların arife günlerinde çalıştırılmalarının karşılığı olan ilave ücretlerin ödenmediği” gerekçesiyle firmaya verilen para cezası, firmanın “işyerinde işçilerin vardiya usulü çalıştıkları, idari para cezasına konu günlerde hangi işçilerin çalıştırıldığı tespit edilerek ilave ücreti ödenmeyen işçi sayısınca idari yaptırım uygulanması” yönündeki itirazı Yargıtay tarafından kabul edilerek yerel mahkemenin ret kararı bozulmuştur. (Veri tabanında 10018 nolu olay.)
(2)    Firmanın ticari alacakları sebebiyle verilen çekleri teslim alan muhasebecinin çekleri şirket hesaplarına kaydetmeyerek sahiplenmesinin güveni kötüye kullanma suçunu oluşturduğu yönündeki yerel mahkeme kararı Yargıtay tarafından kabul edilerek onanmıştır. (Veri tabanında 10017 nolu olay)
(3)    1.2.2017’de Para Medya’da yayınlanan “Türkiye'nin en büyük yerli sermayeli bankası personeline mobbing uyguladığı gerekçesi ile tazminat ödemeye mahkûm oldu.” başlıklı haberin veri tabanına kaydı yapılmıştır. Haberin Basel I. seviye kırılımı “İşe alım Uygulamaları ve İşyeri Güvenliği”, dava konusu ise “Maaş/kıdem/ihbar tazminatı vb hk (mobbing)” olarak seçilmiştir.
(4)    FCA tarafından 31.1.2017 tarihinde yayınlanan karar ile duyurulan, 1 Ocak 2012 ile 31 Aralık 2015 arasındaki dönemde gerekli para aklamayı önleme (AML) kontrol çerçevesini oluşturmadığı tespit edilen Deutsche Bank’a verilen 163 milyon poundluk para cezasının veri tabanına kaydı “müşteriler, ürünler, iş uygulamaları /kara para aklama” kategorisinde yapılmıştır. FCA tarafından yapılan açıklamaya göre Deutsche Bank'ın Rusya'daki müşterilerinin Moskova'da ruble ile aldıkları hisse senetleri aynı gün içinde aynı müşterilerle bağlantılı şirketler tarafından Londra ve New York'ta Deutsche Bank üzerinden dolarla alınmasıyla yaklaşık 6 milyar dolarlık bir tutar Rubleden USD’ne dönerek Kıbrıs, Estonya ve Latviya’ya aktarıldı. Ayrıca 3,8 milyar USD’lik işlem şüpheli bulundu.
(5)    3.2.2017 tarihli SPK Bülteninde yer alan idari para cezaları, şahıslar hakkında suç duyuruları ve işlem yasaklılarının veri tabanına girişleri yapılmıştır. Bültende yer aldığı üzere, Taraf Gazetecilik San. ve Tic. AŞ'ye;

  • 2014 yılı içerisinde Taraf Gazetecilik ve bağlı ortaklığının Başar Arslan’dan yaptığı pay alımlarında “değerleme yapılmaması” sebebiyle toplamda 560 bin TL,
  •  2014 yılında Taraf Gazetecilik tarafından Başar Arslan’dan 117.800 TL nominal değerli 1.178 adet Yılmaz Yapı payının alınması işleminde özel durum açıklaması yapılmaması nedeniyle 280.091 TL

para cezası uygulanmasına karar verilmiştir. SPK ayrıca Taraf Gazetecilik’in Alkım Dergi lehine toplamda 28 milyon TL zarara uğratılması sebebiyle Başar Arslan hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verildiğini açıklamıştır.

ParaMedya’da yer alan izleyen haberler üyelerin dikkatine gönderilmiştir.

  • Çalışma Bakanlığı, bu ay bazı bankalar tarafından yapılacak olan işten çıkartmaları mercek altına aldı. İddialara konu olan 3 bankada incelemeler başladı.
  • Bankaların fazla mesai davalarından korunmak için personele imzalattığı "mesai muafakatnamelerinin” artık suç sayılacağı ve imzalatılan her personel için 295 lira ceza ödeneceği” yolundaki haber.

 
(Yargıtay kararları http://hukukmedeniyeti.org/  sitesinden derlenmiştir.)

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Giriş
Giriş Yap
Yeni şifre gönder