OpRisk VERİ TABANINDA OLUŞTURULAN YENİ OLAY KAYITLARI- 19.02.2017

Aşağıda yer alan haberler ilgili olay kategorilerinde sınıflandırılarak OpRisk Dergisi veri tabanına kaydedilmiştir.

18 Şubat tarihinde Business HT’de “Banka casusuyla 13 milyon liralık kredi kartı vurgunu” başlığıyla yer alan habere göre bir bankadan 1 milyon müşterinin datası çalınmıştır. Haberde yer aldığı üzere,  bankanın bilgi işlem bölümünde işe yerleştirilen çalışan vasıtasıyla ele geçirilen müşteri bilgileri kullanılarak banka müşterilerinin internet şifrelerine ulaşılmış ve devamen bu hesaplardan 13 milyon TL’lik transfer yapılmıştır.

Osmaniye'de bir banka şubesinde gerçekleştirilen soygun girişiminin güvenlik görevlisi tarafından engellendiğine dair Son Dakika haberi veri tabanına diğer olaylar kategorisinde kaydedilmiştir.

15 Şubat’da Reuters’da yayınlanan Bank of New York Mellon’un eski bir çalışanınca gerçekleştirilen 7 milyon USD’lik zimmet olayı veri tabanına operasyonel kayıp olarak kaydedilmiştir. Haberde yer aldığına göre olay satıcı hesaplarının denetimi sırasında bazı sıra dışı para transferlerinin tespit edilmesi ile ortaya çıkmıştır. Çalışan, kumar borçlarını ödemek ve lüks harcamalarını finanse etmek için zimmetine para geçirdiğini itiraf etmiştir.

Bu haberlerin yanı sıra 17 Şubat 2017 tarihli SPK Bülteninde yayınlanan SPK tarafından verilmiş para cezaları ve diğer yasal yaptırımların veri tabanına kayıtları yapılmıştır. Kayıt özetleri aşağıda yer almaktadır.
 

  • Kaldıraçlı alım satım işlemlerine ilişkin reklamlarında karda ve zararda müşteri hesaplarının oransal dağılımına yer verilmemesi sebebiyle; Destek Yatırım Menkul Değerler AŞ’ne 52 bin TL, Işık Menkul Değerler AŞ ve Reel Kapital Menkul Değerler AŞ’ne 26’şar bin TL para cezası verilmiştir. Işık Menkul Değerler AŞ’ye ayrıca “yatırım danışmanlığı faaliyet yetki belgesi olmaksızın yönlendirici nitelikte yorum ve tavsiyelerde bulunması” sebebiyle 22 bin TL para cezası verilmiştir.
  • Özel durum açıklamalarının yapılmaması veya hatalı yapılması sebebiyle Karakaş Atlantis Kıymetli Madenler’e 52 bin TL, Akyürek Tüketim Ürünleri Pazarlama’ya 78 bin TL ve Avrasya Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’ne 22 bin TL para cezası verilmiştir.
  • İkon Menkul Değerler AŞ’ye, (1) işlem platformunda kesinti oluşması sebebiyle 26 bin TL, (2) yayın, ilân, duyuru ve reklâmlarında, mutlak getiri ve/veya zarara karşı garanti taahhüdünde bulunamayacağı hükmüne aykırılık sebebiyle 26 bin TL ve (3) yatırımcılarla gerçekleştirilen elektronik yazışmalara ilişkin kayıtların saklanmaması sebebiyle 326 bin TL para cezası verilmiştir.
  • Sedat Demir’e 10.08.2016-22.08.2016 döneminde HATEK pay piyasasının arz ve talebi ile fiyatı hakkında yanıltıcı izlenim uyandırmak sebebiyle 543 bin TL para cezası verilmiştir.
  • Garanti Faktöring pay piyasasında 2013’ün 10. ve 11. aylarında gerçekleştirilen işlemlerle ilgili olarak 5 kişi hakkında suç duyurusunda bulunulması ve 2 yıl süreyle işlem yasağı getirilmesine karar veren Kurul bir diğer kişi hakkında da yine 2 yıl süreyle işlem yasağı konulmasına karar vermiştir.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Giriş
Giriş Yap
Yeni şifre gönder