31 TEMMUZ-6 AĞUSTOS HAFTASINDA OPRİSK DERGİSİ GÜNDEMİ

Ağustos ayının ilk haftasında aşağıda yer alan gazete haberleri ve  Yargıtay kararlarının veri tabanına girişleri yapılmıştır.

GAZETE HABERLERİ

lan habere göre; Ostim 100.Yıl Bulvarı üzerinde bulunan bir bankanın ATM’lerine para yüklemek için gelen banka görevlilerini gizlice takip eden yüzleri kar maskeli 2 kişi, görevliler ATM’nin kasasını açmaya çalıştığı sırada başlarına pompalı tüfek dayayarak 400.000 TL’yi alarak kaçmışlardır.

31.7.2017’de Para Medya’da yer alan bir habere göre; Avrupa sermayeli bir bankanın Avrupa 2. Bölge Müdürlüğüne bağlı 4 şube müdürü ile 2 gişe ve bir sigorta personeli uygunsuz ilişki iddiasıyla kovuldu. Olay, şube müdürünün ilişkisi olduğu  gişe personeli ile bankanın dahili yazışma sistemi ile konuşmasının tesadüfen iç kontrol tarafından yakalanması ile ortaya çıktı.

 
YARGITAY KARARLARI
 

  • Bankada müşterek hesabı bulunan mudi tek başına banka şubesine giderek, hesap cüzdanını kaybettiğini söylemiş ve hesapta bulunan parayı çekmiştir. Mahkeme nitelikli dolandırıcılık suçundan mahkumiyete karar vermişse de Yargıtay banka kayıtlarında hesabın müşterek hesap olduğunun basit bir denetim ile kolaylıkla anlaşılabileceği ve sanığın bu durumu gizlemeye yönelik bankaya karşı aldatıcı herhangi bir eyleminin bulunmadığını gözeterek sanığın beraatına karar verilmesi görüşünü benimsemiş ve mahkemenin kararını bozmuştur.

 

  • Müşteri tarafından kredi borcunun kapatılması için banka çalışanına teslim edilen paradan sadece taksit tutarını yatıran çalışan kalan tutarı zimmetine geçirmiştir. Mahkeme olayı hizmet nedeniyle emniyeti suiistimal olarak nitelendirmiş ancak Yargıtay olayın zimmet olduğu görüşüyle mahkeme kararını bozmuştur.

 

  • Kullandığı krediye teminat olarak kendi adına kayıtlı taşınmazları ipotek ettiren sanık,  kredilerini kapattıktan sonra yeniden kullanmak istemiş ve son kullandığı krediye ve ayrıca iki çocuğunun kullandığı kredilere yine bu taşınmazları teminat olarak göstermiştir. Ancak daha sonra teminat olarak gösterilen taşınmazlardan birinin akli melekeleri yerinde olmayan bir şahsın üzerine geçirilerek kredilerin teminatının boşa çıkarıldığı ortaya çıkmıştır. Mahkeme tarafından verilen beraat kararı Yargıtay’ca bozulmuştur.

 

  • Bankanın ödenmeyen kredi için kefile başvurduğu olayda kefil, kredi borçlusu olan sanığın kredi çekeceklerini ve karşılıklı olarak birbirlerine kefil olacaklarını söylediği için kefil olduğunu iddia etmiştir. Kendisine daha sonra -krediye başvurulmadığı halde- onun kredisinin çıkmadığını söylemişlerdir. Kredi sanık ve eşi adına çıkmış, ancak kredi sözleşmesi üzerinde yaptırılan bilirkişi incelemesinde imzanın eşe ait olmadığının belirlendiği, gerçekte bu kişinin ev hanımı olmasına ve çalışmamasına karşın çalışıyormuş gibi maaş belgesi düzenlenerek kredi evraklarına eklendiği anlaşılmıştır. Davada asliye ceza mahkemesi tarafından verilen mahkumiyet kararı Yargıtay tarafından davaya ağır ceza mahkemesinin bakması gerektiği görüşüyle bozulmuştur. 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Giriş
Giriş Yap
Yeni şifre gönder