14-20 AĞUSTOS HAFTASINDA OPRİSK DERGİSİ GÜNDEMİ

Aşağıda özetleri yer alan gazete haberlerinin OpRisk veri tabanına kayıtları yapılmıştır. Bunun dışında, her ne kadar bankanın direkt zararının olmadığı bir olay olarak görünse de, müşterinin zararına yol açması sebebiyle yarattığı dolaylı riskin önemi sebebiyle taklit siteler kullanılarak yapılan dolandırıcılık olaylarına dair izleyen haber üyelerle paylaşılmıştır.
http://www.finansgundem.com/haber/banka-logosuyla-dolandiriciliga-dikkat/1221177
 

  • 17 Ağustos’da Borsa Gündem’de yer alan “ABD’de bulunan dev bir bankanın (Bank of America) eski IT çalışanının, kuruma ait gizli bilgileri dışarıya sızdırdığı, bu yolla meblağı açıklanmayan bir servete sahip olduğunun ortaya çıkarıldığına” dair haber.

 

  • Bursa’da bir firmanın muhasebe bölümünde çalışan Özlem A.’nın tanıdığı işadamları ve zengin kişilere kurum çalışanlarına yönelik oluşturdukları fonlarla yüksek miktarda kar payı dağıttıklarını söyleyerek fona katılmaları için ikna ettiği ve bu yolla piyasadan 100 milyon USD civarında para topladığına dair haber.

 

  • Müşterinin kredi kartı ile internet üzerinden yaklaşık 7 bin TL’lik alışveriş yapılmış ancak müşteri yapılan alış verişten bilgisinin olmadığını iddia etmiştir. Olay yargıya aksetmiş mahkeme müşteri ile bankanın eşit (%50’şer) sorumluluğuna hükmetmiştir. Ancak mahkemenin bu kararı Yargıtay tarafından izleyen gerekçelerle bozulmuştur: "… Davacının kişisel bilgilerini koruyamadığı, bu konudaki özen yükümlülüğünü ihmal ettiği sabit olmadığı sürece davacı müşteri, internet bankacılığı yoluyla 3. kişiler tarafından sahte şifre oluşturularak yapılan harcamalardan sorumlu tutulamaz.

 

  • Akbank’ın “444 25 25” ve “0850 222 25 25” telefon numaralarına benzer “0500 425 25 25” numaralı telefondan müşteri aranarak “Akbank Güvenlik Birimi”nden aradıkları ve müşterinin hesabından Akbank'ın internet bankacılığı kullanılarak Rusya IP adresi ile giriş yapıldığını ve Kıbrıs’ta bulunan bir hesaba izni olmadan EFT yapıldığı söylenmiştir. Müşteriyi “sesli yanıt sistemine” aktaran dolandırıcılar bu şekilde “T.C. Kimlik No” ile “kart şifresini” tuşlamasını isteyip bu bilgileri ele geçirmişlerdir. Daha sonra müşteri hesabından 4.800 TL’lik para transferi yapılmıştır. 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Giriş
Giriş Yap
Yeni şifre gönder