PUNJAB NATIONAL BANK’TA 1.77 MİLYAR USD’LİK SAHTEKARLIK, 22 Şubat 2018

Hintli iş adamı Nirav Modi ve amcası Mehul Choksi Hindistan’da devlet bankalarına olan güveni sarsan sahtekarlık olayı sebebiyle aranıyorlar. Söz konusu sahtekarlık bir devlet bankası olan Pencap National Bank’ta gerçekleşmiş durumda ve kayıp tutarının 1.77 milyar USD olduğu ifade ediliyor.
 
Banka tarafından yapılan suç duyurusunda, bankanın Brady House şubesinde müdür yardımcısı olarak çalışmakta olan Gokulnath Shetty’nin Modi ve amcasının firmalarına onaysız ve usulsüz olarak banka garantileri verdiği iddia ediliyor. Firma bu sahte garantiler karşılığında lehdar bankalardan nakit krediler temin etmiş durumda ancak verilen garantiler PNB’nin “ana bankacılık sisteminde” kayıtlı dahi değiller.

Olay sebebiyle Hindistan Merkez Soruşturma Bürosu beş şirket yöneticisi ve altı banka çalışanını tutukladı.

Antwerp merkezli, elmas ticareti yapan bir ailenin üyesi olan Nirav Modi, 2010 yılında adından söz ettiren markasını piyasaya sundu ve tasarımları ve işçiliği için hızlı bir şekilde üne kavuştu.
 
Garanti mektuplarının düzenlenmesi Hint bankaları arasında oldukça rağbette olan bir işlem. Bankaların nakit çıkışı olmadan kazançlı bir iş yapmalarının iyi bir yolu olarak değerlendirilmekte. Olayda söz konusu olan garantiler State Bank of India, Axis Bank, Allahabad Bank ve Canara Bank gibi Hint bankalarının yurtdışı şubelerine Swift mesajları yoluyla gönderilmiş, daha sonra bu bankalarca Antwerp, Frankfurt, Hong Kong, Mauritius ve Bahreyn'deki banka hesaplarına nakit ödemeler gerçekleştirilmiştir. 
 
PNB çalışanları bu garantileri bankanın ana bankacılık sistemine kaydetmemişler ve bu şekilde olayın ortaya çıkmasını engellemişlerdir. Diğer durumlarda, yani şirketlere verilen akreditiflerde, PNB'nin ana bankacılık sistemine kayıt yapılmış -ancak kayıtlar gerçek tutarın sadece küçük bir tutarı olarak oluşturulmuştur. 
 
İsminin belitilmesini istemeyen üst düzey bir PNB yetkilisi “olayın PNB'nin hızla gelişen finansal teknolojiye ayak uydurmaması” sebebiyle oluştuğunu iddia etmiştir.
 
PNB, 2001 yılından bu yana faaliyetlerini IT devi Infosys tarafından geliştirilen Finacle ile gerçekleştirmektedir. Ancak PNB'nin yazılımı eski sürüm olup uluslararası finansal mesajlaşma sistemi olan Swift ile entegre edilmemiştir. PNB yetkilisinin yaptığı açıklamada, Swift işlemlerinin ayrıca PNB’nin ana bankacılık sistemine kaydedilmesi gerektiği ifade edilmiştir.
 
Infosys Finacle’ın 2008 versiyonu ile iki sistemi bütünleştirirken, PNB yeni yazılımlara geçmemiş ve Brady House şubesindeki bazı çalışanlara Swift kullanımı konusunda yetki vermiştir.  Şüpheli işlemlerin 2011’de başladığı iddia ediliyor. Bankanın yaptığı suç duyurusuna göre, 2017'nin ilk beş ayında, Brady House şubesi tarafından ilgili şahısların grup şirketleri lehine 7 bankaya 140 garanti ile toplamda 473 milyon dolarlık teminat verildi. Ayrıca, bu dönemde tamamiyle kayıt dışı tutulan veya gerçek değerinin çok altında kayıt edilmiş olarak 359 milyon dolar değerinde 200 akreditif açıldı.
 
Garantileri düzenleyen Müdür yardımcısı Shetty 31 Mayıs’ta çalışmakta olduğu Brady House şubesinden ayrılarak emekli oldu. Bankanın risk yönetimi prosedürleri düzenli olarak rotasyon önermesine ragmen Shetty yaklaşık olarak 7 yıldır aynı görevi yapmaktaydı.
 
PNB’nin sahtekarlık olaylarını keşfetmesi 16 Ocak’ta Modi’nin bir çalışanının daha fazla yurtdışı borçlanma yapmak için garanti mektubu talep etmesi üzerine oldu.
 
Eski Swift mesajları da dahil olmak üzere kayıtlarını gözden geçiren banka, sahtekarlık işlemlerinin boyutunu tam olarak ortaya çıkardı ve olayı borsada açıkladı. Ancak Modi, Choksi ve aileleri, Ocak ayının başında -bazı garantilerin vadelerinin gelmesinden bir kaç gün önce- Hindistan'ı terk etmişlerdi.

Yetkililer ilgili kişilerin elmas, kıymetli taş, altın ve mücevheratlarına el koydu ve banka hesaplarını dondurdu. Modi ve amcasının Hindistan pasaportlarını iptal etmek için işlemler başlatıldı.
 
PNB, her ne kadar garantilerden doğan tüm yükümlülüklerini yerine getireceğini beyan etmiş olsa da aynı zamanda nakit kredileri veren “Hint bankalarının yurtdışı şubelerinin yetkilileri” nin, uygunsuzlukları ortaya çıkarabilecek “olağan tespitleri” yerine getirmediğinden şikâyet etmiştir. PNB’nin zararını diğer bankalarla paylaşmaya çalışması durumunda tüm finansal sistemi zarara sokabilecek bir güven sorunundan söz edilmektedir.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Giriş
Giriş Yap
Yeni şifre gönder