REKLAM KURULU CEZALARI

Reklam Kurulu tarafından Yapı ve Kredi Bankası AŞ’ne verilmiş olan idari para cezalarına dair açıklamalara aşağıda yer verilmiştir.

 

  1. Müşterilere gönderilen kısa mesajlarda; “31 Mayıs’a kadar şubemize gelip hesap açtırın, size özel 26700 TL ön onaylı ihtiyaç kredinizi 36 ayda 774 TL taksitle geri ödeme fırsatı yakalayın. Üstelik ücretsiz havale/EFT hediyemiz! Yapikredi.com.tr şeklinde ifadelere yer verildiği, bunun üzerine tüketici tarafından ilgili şubeye gidilerek söz konusu kısa mesajda yer alan fırsattan yararlanılmak istendiği ve fakat şube yetkililerince tüketiciye 26700 TL’lik kredi miktarı için, mesajda yer alanın aksine daha yüksek aylık ödemeler yapılması (900 – 1000 Lirası) gerektiğinin beyan edildiği bu sebeple mesajlarda yer alan ifadelerin tüketicileri yanıltıcı olduğu” gerekçesiyle Yapı ve Kredi Bankası hakkında 30.176 TL idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verilmesine karar verilmiştir. (10 Ekim 2017)

 

  1. “Bonkör Vadaa Petrol Ofisi’nde” isimli kampanyaya ilişkin reklamlarda, Yapı Kredi World kart sahiplerine özel olarak, Petrol Ofisi istasyonlarından yapılan farklı günlerde 4 adet 100 TL ve üzeri akaryakıt alışverişlerinde 40 TL indirim fırsatı sunulduğu; Söz konusu kampanya kapsamında, World Üye İşyeri Petrol Ofisi Şubesi olarak faaliyet gösteren XXXX unvanlı akaryakıt istasyonundan 4 ayrı tarihte her biri 100 TL; 16/8/2016 tarihinde ise 50-TL olmak üzere toplam 5 adet akaryakıt alışverişi yaparak kampanya şartlarını yerine getiren başvuru sahibi tüketiciye, yapılan alışverişlerden birinde farklı banka POS cihazı kullanıldığı gerekçesiyle vaat edilen indirimin uygulanmadığı” gerekçesiyle Yapı ve Kredi Bankası hakkında 5.812 -TL idari para cezası verilmesine karar verilmiştir. (12 Aralık 2017)

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Giriş
Giriş Yap
Yeni şifre gönder